
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Föregående generation | Radeon Pro Vega |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 31 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstorlek | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4480 |
| TMU | 280 |
| ROP | 128 |
| RT-kärnor | 70 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 32 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 576.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1895 MHz |
| Boostfrekvens | 2525 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 260 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 280 mm |
| Höjd | 110 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
26 530 kr Proshop.se | 2525 MHz | 2 | 280 mm | 110 mm | 40 mm | |
| 2525 MHz | 2.1 | 293 mm | 126 mm | 42 mm |