
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Föregående generation | Arc A |
| Gränssnitt | PCIe 5.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | BMG-G31 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| RT-kärnor | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 32 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 608.3 GB/s |
| Hastighet | 19.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2280 MHz |
| Boostfrekvens | 2800 MHz |
| Minnefrekvens | 2376 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 230 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|