
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Föregående generation | Arc A |
| Gränssnitt | PCIe 5.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | BMG-G21 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 19600 million |
| Chipstorlek | 272.0 mm² |
| Densitet | 72.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2560 |
| TMU | 160 |
| ROP | 80 |
| RT-kärnor | 20 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 24 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 456.0 GB/s |
| Hastighet | 19.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2000 MHz |
| Boostfrekvens | 2400 MHz |
| Minnefrekvens | 2375 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 200 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 167 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|