

| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA4 |
| Gränssnitt | PCIe 5.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 48 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 4 nm |
| Transistorer | 53900 million |
| Chipstorlek | 357.0 mm² |
| Densitet | 151.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 128 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 32 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 644.6 GB/s |
| Hastighet | 20.1 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1660 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2350 MHz |
| Boostfrekvens | 2920 MHz |
| Minnefrekvens | 2518 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 300 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 700 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1a |
| HDMI | 1 2.b |
| Upplösning | 7680 x 4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 111 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 895 kr Komplett.se | 2940 MHz +0.7% | 2 | 266.7 mm | 111.1 mm | 40 mm |