
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 48 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 4 nm |
| Transistorer | 53900 million |
| Chipstorlek | 357.0 mm² |
| Densitet | 151.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 128 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 256 bit |
| Infinity Cache | 64 MB |
| Bandbredd | 644.6 GB/s |
| Hastighet | 20.1 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1660 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2400 MHz |
| Boostfrekvens | 2970 MHz |
| Minnefrekvens | 2518 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 304 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1a |
| HDMI | 1 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3100 MHz +4.4% | 3 | 330 mm | 146 mm | 61 mm | ||
| 9 499 kr Komplett.se | 3100 MHz +4.4% | 3 | 330 mm | 140 mm | 61 mm | |
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.9 | 298 mm | 131 mm | 58 mm | ||
| 2970 MHz | 2.8 | 290 mm | 123 mm | 56 mm | ||
| 11 990 kr Komplett.se | 3060 MHz +3.0% | 3.2 | 330 mm | 140 mm | 62.5 mm | |
| 7 690 kr Elgiganten.se | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 312 mm | 130 mm | 50 mm | |
| 8 790 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 3.2 | 330 mm | 140 mm | 62.5 mm | |
| 6 990 kr NetOnNet.se | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 312 mm | 130 mm | 50 mm | |
| 8 990 kr Komplett.se | 2970 MHz | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | |
| 6 890 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 2.8 | 288 mm | 132 mm | 56 mm | ||
| 7 490 kr Elgiganten.se | 3100 MHz +4.4% | 3 | 339 mm | 136 mm | 59 mm | |
| 9 533 kr Elgiganten.se | 3010 MHz +1.3% | 2.9 | 332 mm | 122 mm | 57 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 3 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | ||
| 10 032 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | |
| 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | ||
| 9 490 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 3.5 | 340 mm | 132 mm | 69 mm | |
| 9 533 kr Elgiganten.se | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 327 mm | 128 mm | 49 mm | |
| 8 390 kr Elgiganten.se | 3010 MHz +1.3% | 2.5 | 327 mm | 128 mm | 49 mm | |
| 6 990 kr Elgiganten.se | 2970 MHz | 2.1 | 289 mm | 111 mm | 41 mm | |
| 8 790 kr Elgiganten.se | 3010 MHz +1.3% | 3.1 | 320 mm | 120.3 mm | 61.6 mm | |
| 8 990 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 3.3 | 330.8 mm | 128.5 mm | 65.7 mm | |
| 9 244 kr Elgiganten.se | 3060 MHz +3.0% | 3.3 | 330.8 mm | 128.5 mm | 66 mm | |
| 7 489 kr Elgiganten.se | 2970 MHz | 3.1 | 320 mm | 120.3 mm | 61.6 mm | |
| 9 267 kr Komplett.se | 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | |
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 7.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 3100 MHz +4.4% | 3.6 | 360 mm | 155 mm | 72 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 2970 MHz | 3.4 | 350 mm | 140 mm | 67 mm | ||
| 8 999 kr Komplett.se | 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm | |
| 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm | ||
| 2970 MHz | 3.3 | 325 mm | 150 mm | 65 mm |