

| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Föregående generation | GeForce RTX 30 |
| Nästa generation | GeForce RTX 50 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | AD107 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 18900 million |
| Chipstorlek | 159.0 mm² |
| Densitet | 118.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2816 |
| TMU | 88 |
| ROP | 48 |
| SM-enheter | 22 |
| Tensor-kärnor | 88 |
| RT-kärnor | 22 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 256.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1620 MHz |
| Boostfrekvens | 2130 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 168 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 489 kr Komplett.se | 2130 MHz | 2 | 168 mm | 69 mm | 40 mm |