
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Föregående generation | GeForce RTX 30 |
| Nästa generation | GeForce RTX 50 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 90 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | AD106 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 22900 million |
| Chipstorlek | 188.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3072 |
| TMU | 120 |
| ROP | 48 |
| SM-enheter | 24 |
| Tensor-kärnor | 120 |
| RT-kärnor | 30 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 288.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1830 MHz |
| Boostfrekvens | 2460 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 115 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1a |
| HDCP | 2.3 |
| Skärmar | 4 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 690 kr Elgiganten.se | 2490 MHz +1.2% | |||||
| 2460 MHz | ||||||
| 2460 MHz | ||||||
| 2535 MHz +3.0% | 2 | 202.2 mm | 120.3 mm | 40.1 mm | ||
| 2460 MHz | 2 | 210 mm | 115 mm | 40 mm | ||
| 2475 MHz +0.6% | 2 | 210 mm | 115 mm | 40 mm | ||
| 2475 MHz +0.6% | 2 | 182 mm | 69 mm | 40 mm |