| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Vega |
| Generation | Radeon Pro Vega |
| Föregående generation | Radeon Pro Polaris |
| Nästa generation | Radeon Pro Navi |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Vega 20 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 13230 million |
| Chipstorlek | 331.0 mm² |
| Densitet | 40.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3840 |
| TMU | 240 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 4096 bit |
| Bandbredd | 1,024.0 GB/s |
| Hastighet | 2.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1400 MHz |
| Boostfrekvens | 1700 MHz |
| Minnefrekvens | 1000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 6 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 305 mm |
| Höjd | 111 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1700 MHz | 2 | 305 mm | 111 mm |