
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Radeon Pro Polaris |
| Nästa generation | Radeon Pro Vega |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Polaris 23 |
| Tillverkare | GlobalFoundries |
| Processnod | 14 nm |
| Transistorer | 2200 million |
| Chipstorlek | 103.0 mm² |
| Densitet | 21.4 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 640 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 96.0 GB/s |
| Hastighet | 6.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1295 MHz |
| Boostfrekvens | 1295 MHz |
| Minnefrekvens | 1500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 65 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 167 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 493 kr Proshop.se | 1295 MHz | 1 | 167 mm | 69 mm | 20 mm |