| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Radeon R500 |
| Föregående generation | Radeon R400 |
| Nästa generation | Radeon R600 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Lexa |
| Tillverkare | GlobalFoundries |
| Processnod | 14 nm |
| Transistorer | 2200 million |
| Chipstorlek | 103.0 mm² |
| Densitet | 21.4 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 512 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 2 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 112.0 GB/s |
| Hastighet | 7.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1100 MHz |
| Boostfrekvens | 1183 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 50 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|