
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Polaris |
| Föregående generation | Arctic Islands |
| Nästa generation | Vega |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Polaris 20 |
| Tillverkare | GlobalFoundries |
| Processnod | 14 nm |
| Transistorer | 5700 million |
| Chipstorlek | 232.0 mm² |
| Densitet | 24.6 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 224.0 GB/s |
| Hastighet | 7.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1168 MHz |
| Boostfrekvens | 1244 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 150 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|