
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Vega 10 |
| Tillverkare | GlobalFoundries |
| Processnod | 14 nm |
| Transistorer | 12500 million |
| Chipstorlek | 495.0 mm² |
| Densitet | 25.3 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 2048 bit |
| Bandbredd | 483.8 GB/s |
| Hastighet | 1.9 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1247 MHz |
| Boostfrekvens | 1546 MHz |
| Minnefrekvens | 945 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|