
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Vega 20 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 13230 million |
| Chipstorlek | 331.0 mm² |
| Densitet | 40.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3840 |
| TMU | 240 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 4096 bit |
| Bandbredd | 1,024.0 GB/s |
| Hastighet | 2.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1400 MHz |
| Boostfrekvens | 1750 MHz |
| Minnefrekvens | 1000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|