
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | DG2-128 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 6 nm |
| Transistorer | 7200 million |
| Chipstorlek | 157.0 mm² |
| Densitet | 45.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1024 |
| TMU | 64 |
| ROP | 32 |
| Tensor-kärnor | 128 |
| RT-kärnor | 8 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 96 bit |
| Bandbredd | 46.5 GB/s |
| Hastighet | 3.9 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2000 MHz |
| Boostfrekvens | 2050 MHz |
| Minnefrekvens | 1937 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 75 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|