
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Alchemist |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | DG2-512 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 6 nm |
| Transistorer | 21700 million |
| Chipstorlek | 406.0 mm² |
| Densitet | 53.4 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3584 |
| TMU | 224 |
| ROP | 112 |
| RT-kärnor | 28 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 512.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2050 MHz |
| Boostfrekvens | 2400 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 225 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2200 MHz -8.3% | 2.1 | 222 mm | 101 mm | 40.9 mm |