| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | GeForce 500 |
| Föregående generation | GeForce 400 |
| Nästa generation | GeForce 600 |
| Gränssnitt | PCIe 2.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GF114 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 40 nm |
| Transistorer | 1950 million |
| Chipstorlek | 332.0 mm² |
| Densitet | 5.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 336 |
| TMU | 56 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 1 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 128.0 GB/s |
| Hastighet | 4.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 810 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1620 MHz |
| Minnefrekvens | 1000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 2 |
| TDP | 150 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DVI | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 210 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Shader-klockfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|