
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | GeForce 500 |
| Föregående generation | GeForce 400 |
| Nästa generation | GeForce 600 |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 352 |
| TMU | 44 |
| ROP | 40 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 1 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 121.6 GB/s |
| Hastighet | 3.8 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 732 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1464 MHz |
| Minnefrekvens | 950 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 2 |
| TDP | 170 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|