
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | GeForce 500 |
| Föregående generation | GeForce 400 |
| Nästa generation | GeForce 600 |
| Gränssnitt | PCIe 2.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GF110 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 40 nm |
| Transistorer | 3000 million |
| Chipstorlek | 520.0 mm² |
| Densitet | 5.8 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 512 |
| TMU | 64 |
| ROP | 48 |
| SM-enheter | 16 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 1.5 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 192.4 GB/s |
| Hastighet | 4.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 772 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1544 MHz |
| Minnefrekvens | 1002 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 244 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 |
| HDMI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1564 MHz |