
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Maxwell 2.0 |
| Generation | GeForce 900 |
| Föregående generation | GeForce 700 |
| Nästa generation | GeForce 10 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GM204 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 28 nm |
| Transistorer | 5200 million |
| Chipstorlek | 398.0 mm² |
| Densitet | 13.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1664 |
| TMU | 104 |
| ROP | 56 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 224.4 GB/s |
| Hastighet | 7.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1050 MHz |
| Boostfrekvens | 1178 MHz |
| Minnefrekvens | 1753 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 2 |
| TDP | 148 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|