
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Kepler |
| Generation | GeForce 700 |
| Föregående generation | GeForce 600 |
| Nästa generation | GeForce 900 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GK110B |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 28 nm |
| Transistorer | 7080 million |
| Chipstorlek | 561.0 mm² |
| Densitet | 12.6 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2880 |
| TMU | 240 |
| ROP | 48 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 336.6 GB/s |
| Hastighet | 7.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 706 MHz |
| Boostfrekvens | 876 MHz |
| Minnefrekvens | 1753 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 375 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.1 |
| Längd | 268 mm |
| Höjd | 111 mm |
| Bredd | 61 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 876 MHz | 3.1 | 268 mm | 111 mm | 61 mm |