
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | Quadro NVS |
| Gränssnitt | PCIe 1.1 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GF119S |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 40 nm |
| Transistorer | 292 million |
| Chipstorlek | 79.0 mm² |
| Densitet | 3.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 48 |
| TMU | 8 |
| ROP | 4 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | DDR3 |
| Storlek | 1 GB |
| Buss | 64 bit |
| Bandbredd | 14.0 GB/s |
| Hastighet | 1.8 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 523 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1046 MHz |
| Minnefrekvens | 875 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 19 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 200 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MHz |