
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Mining |
| Arkitektur | Pascal |
| Gränssnitt | PCIe 1.0 x1 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP106 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 16 nm |
| Transistorer | 4400 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 22.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 768 |
| TMU | 48 |
| ROP | 48 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 3 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 192.2 GB/s |
| Hastighet | 8.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1354 MHz |
| Boostfrekvens | 1531 MHz |
| Minnefrekvens | 2002 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 75 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|