

| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Föregående generation | GeForce RTX 30 |
| Nästa generation | GeForce RTX 50 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | AD104 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstorlek | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 6144 |
| TMU | 192 |
| ROP | 64 |
| SM-enheter | 48 |
| Tensor-kärnor | 192 |
| RT-kärnor | 48 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 20 GB |
| Buss | 160 bit |
| Bandbredd | 360.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1500 MHz |
| Boostfrekvens | 2175 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| 16-pin | 1 |
| TDP | 130 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 242 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 16 190 kr Komplett.se | 2175 MHz | 1 | 242 mm | 112 mm | 20 mm |