
| Information | |
|---|---|
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 90 C |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4352 |
| TMU | 136 |
| ROP | 48 |
| SM-enheter | 34 |
| Tensor-kärnor | 136 |
| RT-kärnor | 136 |
| Minne | |
|---|---|
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2310 MHz |
| Boostfrekvens | 2535 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1a |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 990 kr Elgiganten.se | 2565 MHz +1.2% | 2.1 | 199 mm | 120 mm | 42 mm |