
| Information | |
|---|---|
| Arkitektur | Ampere |
| Namn | GA102 |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 8192 |
| TMU | 256 |
| ROP | 96 |
| Tensor-kärnor | 256 |
| RT-kärnor | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Type | GDDR6 |
| Storlek | 24 GB |
| Buss | 384 bit |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1170 MHz |
| Boostfrekvens | 1695 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 230 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|