
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 31 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstorlek | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 6144 |
| Compute Units | 96 |
| TMU | 384 |
| ROP | 192 |
| RT-kärnor | 96 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 24 GB |
| Buss | 384 bit |
| Infinity Cache | 96 MB |
| Bandbredd | 960.0 GB/s |
| Hastighet | 20.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1855 MHz |
| Boostfrekvens | 2499 MHz |
| Minnefrekvens | 2500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 355 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2680 MHz +7.2% | 3.6 | 320 mm | 135.8 mm | 71.6 mm | ||
| 2615 MHz +4.6% | 3.7 | 352.9 mm | 158.2 mm | 72.6 mm | ||
| 2525 MHz +1.0% | 3.1 | 320 mm | 118.5 mm | 62 mm | ||
| 2680 MHz +7.2% | 3.1 | 345 mm | 140 mm | 61 mm |