
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | Quadro Turing |
| Föregående generation | Quadro Volta |
| Nästa generation | Workstation Ampere |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU104 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 13600 million |
| Chipstorlek | 545.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| SM-enheter | 36 |
| Tensor-kärnor | 288 |
| RT-kärnor | 36 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 608.0 GB/s |
| Hastighet | 19.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1005 MHz |
| Boostfrekvens | 1545 MHz |
| Minnefrekvens | 1625 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 241.3 mm |
| Höjd | 111.8 mm |
| Bredd | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1545 MHz | 1 | 241.3 mm | 111.8 mm | 20 mm |