
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 12 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 2048 bit |
| Bandbredd | 512.0 GB/s |
| Hastighet | 2.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1000 MHz |
| Boostfrekvens | 1600 MHz |
| Minnefrekvens | 1000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 150 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|