| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA2 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Föregående generation | Radeon Pro Vega |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 23 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstorlek | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 224.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2331 MHz |
| Boostfrekvens | 2580 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 100 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 241 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2580 MHz |