| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Föregående generation | Radeon Pro Vega |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 31 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstorlek | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 6144 |
| TMU | 384 |
| ROP | 192 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 48 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 864.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1855 MHz |
| Boostfrekvens | 2495 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 2.6 |
| Längd | 293 mm 280 mm |
| Höjd | 126 mm 110 mm |
| Bredd | 42 mm 51 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2495 MHz | 2.1 | 293 mm | 126 mm | 42 mm | ||
| 2495 MHz | ||||||
| 2495 MHz | ||||||
| 2495 MHz |