
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 14 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 6400 million |
| Chipstorlek | 158.0 mm² |
| Densitet | 40.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1408 |
| TMU | 88 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 3 GB |
| Buss | 96 bit |
| Bandbredd | 168.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1327 MHz |
| Spelklockfrekvens | 1448 MHz |
| Boostfrekvens | 1645 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 100 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 350 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|