
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 10 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 10300 million |
| Chipstorlek | 251.0 mm² |
| Densitet | 41.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 288.0 GB/s |
| Hastighet | 12.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1130 MHz |
| Spelklockfrekvens | 1375 MHz |
| Boostfrekvens | 1560 MHz |
| Minnefrekvens | 1500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 150 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|