
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 33 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 6 nm |
| Transistorer | 13300 million |
| Chipstorlek | 204.0 mm² |
| Densitet | 65.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| RT-kärnor | 28 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 288.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1452 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2200 MHz |
| Boostfrekvens | 2300 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 55 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|