
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 31 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstorlek | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 160 |
| RT-kärnor | 80 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 576.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1287 MHz |
| Spelklockfrekvens | 1880 MHz |
| Boostfrekvens | 2245 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 260 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|