
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 44 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 4 nm |
| Transistorer | 29700 million |
| Chipstorlek | 199.0 mm² |
| Densitet | 149.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| RT-kärnor | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 168.1 GB/s |
| Hastighet | 10.5 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1700 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2780 MHz 2530 MHz |
| Boostfrekvens | 3320 MHz 3130 MHz |
| Minnefrekvens | 2518 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w 500 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 2.1a |
| HDMI | 2 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.8 |
| Längd | 300 mm |
| Höjd | 131 mm |
| Bredd | 55 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 690 kr Komplett.se | 3230 MHz +3.2% | 2.5 | 202 mm | 120 mm | 49 mm | |
| 3 990 kr NetOnNet.se | 3310 MHz +5.8% | 2.5 | 304 mm | 126 mm | 50 mm | |
| 5 888 kr Elgiganten.se | 3230 MHz +3.2% | 2.5 | 202 mm | 120 mm | 49 mm | |
| 6 649 kr Komplett.se | 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 304 mm | 126 mm | 50 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.6 | 298 mm | 131 mm | 51 mm | ||
| 3230 MHz +3.2% | 2.1 | 249 mm | 132 mm | 41 mm | ||
| 3290 MHz +5.1% | 2.1 | 249 mm | 132 mm | 41 mm | ||
| 3230 MHz +3.2% | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | ||
| 3 890 kr Komplett.se | 3320 MHz +6.1% | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2 | 281 mm | 118 mm | 40 mm | ||
| 4 899 kr Elgiganten.se | 3230 MHz +3.2% | 2 | 200 mm | 100 mm | 39 mm | |
| 4 749 kr Elgiganten.se | 3310 MHz +5.8% | 2 | 310 mm | 100 mm | 40 mm | |
| 5 390 kr Elgiganten.se | 3310 MHz +5.8% | 2 | 310 mm | 100 mm | 40 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.7 | 320 mm | 127 mm | 53 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.7 | 320 mm | 127 mm | 53 mm | ||
| 5 290 kr Komplett.se | 3320 MHz +6.1% | 2.7 | 320 mm | 127 mm | 53 mm | |
| 5 607 kr Elgiganten.se | 3320 MHz +6.1% | 2.8 | 300 mm | 131 mm | 55 mm | |
| 6 190 kr Elgiganten.se | 3290 MHz +5.1% | 2.3 | 240 mm | 124 mm | 46.1 mm | |
| 4 599 kr Elgiganten.se | 3290 MHz +5.1% | 2.3 | 240 mm | 124 mm | 46.1 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 290 mm | 124 mm | 49 mm | ||
| 5 454 kr Komplett.se | 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 290 mm | 124 mm | 49 mm | |
| 3320 MHz +6.1% | 2.5 | 290 mm | 124 mm | 49 mm | ||
| 3320 MHz +6.1% | 2.4 | 270 mm | 124 mm | 48 mm | ||
| 4 790 kr Komplett.se | 3320 MHz +6.1% | 2.4 | 270 mm | 124 mm | 48 mm |