
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | DG2-128 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 6 nm |
| Transistorer | 7200 million |
| Chipstorlek | 157.0 mm² |
| Densitet | 45.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 768 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 64 bit |
| Bandbredd | 124.0 GB/s |
| Hastighet | 15.5 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1000 MHz 1750 MHz |
| Boostfrekvens | 1000 MHz 1750 MHz |
| Minnefrekvens | 1937 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 50 w 30 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 350 w 200 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| HDMI | 4 2.0b |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 145 mm |
| Höjd | 107 mm |
| Bredd | 18 mm |
| Weight | 248 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 290 kr Komplett.se | 1000 MHz -42.9% | 1 | 156 mm | 69 mm | 15 mm | |
| 1 549 kr Komplett.se | 1000 MHz -42.9% | 1 | 145 mm | 107 mm | 18 mm |