
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Battlemage |
| Generation | Arc B |
| Föregående generation | Arc A |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | BMG-G21 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 19600 million |
| Chipstorlek | 272.0 mm² |
| Densitet | 72.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2560 |
| TMU | 160 |
| ROP | 80 |
| Tensor-kärnor | 160 |
| RT-kärnor | 20 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 12 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 456.0 GB/s |
| Hastighet | 19.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2670 MHz |
| Boostfrekvens | 2740 MHz 2670 MHz |
| Minnefrekvens | 2375 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 190 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 650 w 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1a |
| HDCP | 2.3 |
| Upplösning | 7680 x 4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 249 mm 272 mm |
| Höjd | 132 mm 115 mm |
| Bredd | 41 mm 40 mm |
| Weight | 720 g 779 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 199 kr Komplett.se | 2740 MHz +2.6% | 2 | 249 mm | 132 mm | 41 mm | |
| 2800 MHz +4.9% | 2.6 | 298 mm | 131 mm | 51 mm | ||
| 2 699 kr Komplett.se | 2670 MHz | 2 | 272 mm | 115 mm | 40 mm | |
| 2740 MHz +2.6% | 2.2 | 315 mm | 117 mm | 44 mm | ||
| 2740 MHz +2.6% | 2.2 | 315 mm | 117 mm | 44 mm | ||
| 3 199 kr Komplett.se | 2800 MHz +4.9% | 2.2 | 230 mm | 128 mm | 44 mm | |
| 3 990 kr Komplett.se | 2740 MHz +2.6% | 2.2 | 315 mm | 117 mm | 44 mm | |
| 2670 MHz | 2.2 | 242 mm | 105 mm | 44 mm | ||
| 2850 MHz +6.7% | 2.6 | 313 mm | 130 mm | 52 mm | ||
| 2 746 kr Elgiganten.se | 2670 MHz | 2 | 268 mm | 113 mm | 40 mm |