
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Mining |
| Arkitektur | Volta |
| Generation | Volta |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 1.0 x1 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GV100 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 21100 million |
| Chipstorlek | 815.0 mm² |
| Densitet | 25.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 128 |
| Tensor-kärnor | 640 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 4096 bit |
| Bandbredd | 829.4 GB/s |
| Hastighet | 1.6 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 555 MHz |
| Boostfrekvens | 1147 MHz |
| Minnefrekvens | 810 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1147 MHz |