
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Mining |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 1.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA100 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 54200 million |
| Chipstorlek | 826.0 mm² |
| Densitet | 65.6 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4480 |
| TMU | 280 |
| ROP | 128 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2e |
| Storlek | 10 GB |
| Buss | 5120 bit |
| Bandbredd | 1,555.2 GB/s |
| Hastighet | 2.4 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1140 MHz |
| Boostfrekvens | 1410 MHz |
| Minnefrekvens | 1215 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1410 MHz |