
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Mining |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 30 |
| Gränssnitt | PCIe 1.0 x4 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU116 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 6600 million |
| Chipstorlek | 284.0 mm² |
| Densitet | 23.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1408 |
| TMU | 88 |
| ROP | 48 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 336.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1530 MHz |
| Boostfrekvens | 1785 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 125 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 450 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1785 MHz |