
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Mining |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 30 |
| Gränssnitt | PCIe 1.0 x4 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU106 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 10800 million |
| Chipstorlek | 445.0 mm² |
| Densitet | 24.3 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 144 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kärnor | 288 |
| RT-kärnor | 36 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 448.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1470 MHz |
| Boostfrekvens | 1650 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 220 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1650 MHz |