
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Kepler 2.0 |
| Generation | GeForce 700 |
| Föregående generation | GeForce 600 |
| Nästa generation | GeForce 900 |
| Gränssnitt | PCIe 2.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GK208B |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 28 nm |
| Transistorer | 1020 million |
| Chipstorlek | 87.0 mm² |
| Densitet | 11.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 192 |
| TMU | 16 |
| ROP | 8 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 2 GB |
| Buss | 64 bit |
| Bandbredd | 40.1 GB/s |
| Hastighet | 5.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 954 MHz |
| Boostfrekvens | 954 MHz |
| Minnefrekvens | 1253 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 19 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| HDMI | 1 1.4b |
| HDCP | 1.4 |
| DVI | 1 |
| VGA | 1 |
| Upplösning | 3840 x 2160 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 170 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 39 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 799 kr Elgiganten.se | 954 MHz | 2 | 170 mm | 69 mm | 39 mm |