| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Kepler 2.0 |
| Generation | GeForce 700 |
| Föregående generation | GeForce 600 |
| Nästa generation | GeForce 900 |
| Gränssnitt | PCIe 2.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GK208B |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 28 nm |
| Transistorer | 1020 million |
| Chipstorlek | 87.0 mm² |
| Densitet | 11.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 384 |
| TMU | 32 |
| ROP | 8 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 2 GB |
| Buss | 64 bit |
| Bandbredd | 40.1 GB/s |
| Hastighet | 5.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 732 MHz |
| Boostfrekvens | 927 MHz |
| Minnefrekvens | 1252 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| HDMI | 1 1.4b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| VGA | 1 |
| Upplösning | 3840 x 2160 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 167 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 17 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
1 107 kr Proshop.se | 927 MHz | 1 | 148 mm | 105 mm | 18 mm | |
1 335 kr Proshop.se | 927 MHz | 2 | 145.8 mm | 111.1 mm | 40 mm | |
834 kr Proshop.se | 927 MHz | 1 | 167 mm | 69 mm | 17 mm | |
| 927 MHz | 2 | 145 mm | 106 mm | 30 mm | ||
| 1006 MHz +8.5% | 2.1 | 148 mm | 106 mm | 42 mm |