
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Föregående generation | GeForce 900 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Namn | GP104 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP104 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 16 nm |
| Transistorer | 7200 million |
| Chipstorlek | 314.0 mm² |
| Densitet | 22.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1920 |
| TMU | 120 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 256.3 GB/s |
| Hastighet | 8.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1506 MHz |
| Boostfrekvens | 1683 MHz |
| Minnefrekvens | 2002 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 150 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| DVI | 1 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 266.7 mm |
| Höjd | 111.2 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1683 MHz | 2 | 266.7 mm | 111.2 mm | 40 mm |