
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Föregående generation | GeForce 900 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP102 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 16 nm |
| Transistorer | 11800 million |
| Chipstorlek | 471.0 mm² |
| Densitet | 25.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3584 |
| TMU | 224 |
| ROP | 88 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5X |
| Storlek | 11 GB |
| Buss | 352 bit |
| Bandbredd | 484.4 GB/s |
| Hastighet | 11.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1481 MHz |
| Boostfrekvens | 1582 MHz |
| Minnefrekvens | 1376 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 266.7 mm |
| Höjd | 111.2 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1582 MHz | ||||||
| 1632 MHz +3.2% | 2 | |||||
| 1607 MHz +1.6% | ||||||
| 1582 MHz | 2 | 266.7 mm | 111.2 mm | 40 mm |