
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Tesla 2.0 |
| Generation | GeForce 200 |
| Föregående generation | GeForce 100 |
| Nästa generation | GeForce 300 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GT200B |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 55 nm |
| Transistorer | 1400 million |
| Chipstorlek | 470.0 mm² |
| Densitet | 3.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 240 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| SM-enheter | 30 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR3 |
| Storlek | 1 GB |
| Buss | 512 bit |
| Bandbredd | 159.0 GB/s |
| Hastighet | 2.5 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 648 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1476 MHz |
| Boostfrekvens | 1508 MHz |
| Minnefrekvens | 1242 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 204 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DVI | 2 |
| S-Video | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1508 MHz |