| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Tesla 2.0 |
| Generation | Tesla |
| Nästa generation | Tesla Fermi |
| Gränssnitt | PCIe 2.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GT200B |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 55 nm |
| Transistorer | 1400 million |
| Chipstorlek | 470.0 mm² |
| Densitet | 3.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 240 x2 |
| TMU | 80 x2 |
| ROP | 28 x2 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR3 |
| Storlek | 0.875 GB x2 |
| Buss | 448 bit x2 |
| Bandbredd | 111.9 GB/s x2 |
| Hastighet | 2.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 576 MHz |
| Shader-klockfrekvens | 1242 MHz |
| Minnefrekvens | 999 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 289 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| HDMI | 1 |
| DVI-I | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 111 mm |
| Bredd | 38 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Shader-klockfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|