
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 30 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Maxtemperatur | 89 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU102 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 18600 million |
| Chipstorlek | 754.0 mm² |
| Densitet | 24.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4352 |
| TMU | 272 |
| ROP | 88 |
| SM-enheter | 68 |
| Tensor-kärnor | 544 |
| RT-kärnor | 68 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 11 GB |
| Buss | 352 bit |
| Bandbredd | 616.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1350 MHz |
| Boostfrekvens | 1635 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 650 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.0 |
| Upplösning | 7680 x 4320 |
| Skärmar | 4 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 116 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Weight | 1270 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1635 MHz | ||||||
| 1800 MHz +10.1% | 3 | |||||
| 1545 MHz -5.5% | 2 | 267 mm | 116 mm | 40 mm |