
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 92 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA102 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstorlek | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 10752 |
| TMU | 336 |
| ROP | 112 |
| Tensor-kärnor | 336 |
| RT-kärnor | 84 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Storlek | 24 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 1,008.4 GB/s |
| Hastighet | 21.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1560 MHz |
| Boostfrekvens | 1860 MHz |
| Minnefrekvens | 1313 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 450 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 850 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Skärmar | 4 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1860 MHz | 3 |