
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Föregående generation | GeForce RTX 30 |
| Nästa generation | GeForce RTX 50 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | AD104 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstorlek | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 7168 |
| TMU | 224 |
| ROP | 80 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Storlek | 12 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 504.2 GB/s |
| Hastighet | 21.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1980 MHz |
| Boostfrekvens | 2565 MHz 2475 MHz |
| Minnefrekvens | 1313 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 220 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1a |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Längd | 300 mm |
| Höjd | 120 mm |
| Bredd | 50 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2475 MHz | ||||||
| 2475 MHz | ||||||
| 2565 MHz +3.6% | 2.5 | 300 mm | 120 mm | 50 mm |